RABBİN EĞER İSTESEYDİ…

süleyman üsBilgi Dağarcığı, Yazıları0 Yorum23 Nisan 2016

Görüntü0132“RABBİN EĞER İSTESEYDİ TÜM İNSANLARI TEK BİR MİLLET OLARAK YARATIRDI”

            Öyleyse, millet, din, mezhep ve fikir ayrılığı rabbani bir hikmettir. Nitekim, tek bir sistem ve tek bir kalıbın hükmü izinde bir dünya ve hiçbir toplum tasavvur edilemez. Zaten fikir tartışmalarından ilimler türemiş, kitaplar yazılmış, medeniyetler doğmuş, icatlar yapılmış ve nihayet insani güç her bakımdan gelişmiştir. Mağaralardan gökdelenlere, ıssız ormanlardan bitimsiz uzaya sıçramak şeklinde olan bu gelişmeler tüm bu karışık fikir ve tutumların eseridir. Yani, başkasının fikrine karşı gelmek için hüküm yürütmek, kitap yazmak, nutuklar söylemek, şiirler düzmek veya milleti kışkırtıp ayaklandırmak gibi hareketler, insanoğluna daima yeni yeni fikirler aşılamış, yeni kalkınmalar sağlamış ve gelişme yeteneklerini hızlandırmıştır.

            İnsanoğlunun doğal olan bencilliği ve aşırı gururu çoğu zaman taassuba yol açar ve bu taassup en çok din, mezhep ve ırksal çekişme veya kavgalarında görülür. Fakat bu çekişme ve kavgalar dediğimiz gibi rabbani bir hikmettir ki, Allah’ın emriyle kurulan şeriatların şeklen birbirine aykırı olmaları bu hikmetin şahididir.

            Aynı şeriat içinde birbirine aykırı mezhepler normaldir fakat İslam içindeki mezhep ihtilafı normal sayılmaz. Zira mezhep ayrılıkları inanç uyumsuzluklarından kaynaklanır. İslam’daki mezhep ihtilafı ise politik bir oyunun çirkin ve kötü bir sonucudur.

            Hz. Peygamber efendimiz, yalnız şeriat değil, şeriatın yanı başında bir de imana dayalı genç bir devlet teşkilatı bırakmıştı. Bu teşkilat daha sonra kutsallık niteliğini kaybetti ve kurduğu devlet menfaat uğruna olan siyasetin gerektirdiği kalıplara girmeye başladı. Kişisel çıkar ve ihtiraslara alet olarak kullanıldı. Bu da günümüze kadar gelen bu uğursuz ihtilafın doğmasına yol açmış oldu. Bu ihtilaf, ilk zamanlarda her ne kadar İslam devletinin gelişip güçlenmesine engel teşkil etmediyse de daha sonraları çirkin yüzünü gösterdi ve korkunç bir kâbus gibi İslam milletinin başına çökmeye başladı. Nitekim bütün İslam milletlerinin bu trajik ortamın içinde kıvranarak diğer gelişmiş devletlerin seviyelerine ulaşmaktan aciz bir duruma düşmekte olduklarını iddia etmek yersiz sayılmaz. Görünüşe göre dinle alakalı bir ayrılık olan Sünni-Alevi çekişmesi hiç şüphesiz siyaset hünerliliğine dayanan bayağı bir ikiliktir.

            Yüzyıllar boyunca devam eden bu ihtilaf ve kavgaların sonucu ne oldu? Hangi kaba kuvvet hangi tarafı tuttuğu yoldan, inandığı davadan çevirebildi? Bu uğurda savaşlar yapıldı, kanlar akıtıldı fakat zorbalık hiç bir şey yapamadı. Savunmasız mezhebi hiçbir üstün kuvvet ortadan kaldıramadı. Tarih boyunca baskı altında yaşayan Alevilik, akıl almaz baskı ve eziyetlere rağmen hala ayakta ve hala kimliğini korumaktadır. Zira kalbin içinde düğümlenen bir inancı hiçbir güç çözemez. Hiç kimseye hiçbir mezhep zorla kabul ettirilemez ve hiçbir zorluk bağlandığı mezhepten ayıramaz. Bu kabul veya ret ilkesi dile değil, kalbe bağlıdır. İnsan, karşısındaki üstün kuvvetin zoru ile ele geçirilebilir, emir altına alınabilir, boyun eğdirilebilir fakat kalbine ve iç inançlarına hiçbir kuvvet hakim olamaz. Bu noktada Atatürk’ ün bir sözü akla gelir;

            “FİKİR, ZOR VE ŞİDDETLE, TOP VE TÜFEKLE ÖLDÜRÜLEMEZ.”

            Büyük adamların sözü büyük olur derler, işte Mustafa Kemal Paşa’nın sözü de bu büyük sözlerdendir. Evet, zor ve şiddet hiçbir fikri ve inancı öldüremez. Aleviler, susturulmak için yüzyıllarca baskı altına alındı, korkunç zulümlere tabi tutuldu, evleri yakıldı, soykırım felaketlerine uğratıldı ancak bütün bu sert ve zalim tedhişler Aleviliği ortadan kaldıramadı. Bu yana ateş, söndürülmeye çalışıldıkça yeni kıvılcımlar saçmış ve yeni ufukları sarmıştır.

Mahmut REYHANİ

                                                                                                                                                                                        Ocak 1994

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

RABBİN EĞER İSTESEYDİ… Hakkında Yorum Yaz

Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam

ÜYELİK

E-Bülten Aboneliği

E-Posta adresinizi aşağıdaki bölümden bültenimize ekleyerek yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz!

Döviz ve Borsa Bilgileri

BIST
USD/EUR
Amerikan Doları
Euro
İngiliz Sterlini
Japon Yeni
Rus Rublesi
SA Riyal,
Altın
Son Güncelleme: 13.12.2018 20:44
Mo Tu We Th Fr Sa Su